AKCJA / Nagroda im. Stefanii Łakomickiej dla najlepszego fizyka Kopra

2024-04-03
Nagroda im. Stefanii Łakomickiej dla najlepszego fizyka Kopra

Fizyka od zawsze była w Koprze silna. W latach 80-tych i 90-tych nasi uczniowie regularnie zdobywali laury w finałach Olimpiady Fizycznej. Za ich sukcesami w tym okresie – poza niewątpliwym talentem samych uczniów – w dużej mierze kryła się ś.p. prof. Stefania Łakomicka. Kto miał z Nią fizykę – mógł mówić o wielkim szczęściu.

Profesor pokazywała nam nie tylko fizykę, ale wskazywała również drogę do jej zrozumienia. Profesor Łakomicka, zwana przez swoich uczniów „Stefą”, słynęła z pięknych rysunków, które robiła na tablicy oraz nie mniej uroczych testów, które niezwykle skutecznie sprawdzały wiedzę z tego przedmiotu. W pamięci uczniów z pewnością zostały też jej powiedzenia, często zabarwione humorem lub cierpką ironią, jak: „Dzieciaczki, fizyka spływa po was”. Była to w dużej mierze prawda – nie każdy był w stanie chłonąć jak gąbka tak dużą dawkę fizyki, w tak doskonałym wydaniu. Na szczęście – i dla fizyki i dla naszego liceum – dzięki talentowi dydaktycznemu prof. Łakomickiej, w niektórych z nasz fizyka zakiełkowała na dobre.

Tak jak w Maćku Dunajskim, uczniu klasy fizycznej z lat 1986-1990. Ponad 30 lat po maturze, Maciek – teraz już jako Maciej Dunajski, profesor fizyki matematycznej w Cambrigde, zaproponował, by upamiętnić „Stefę” fundując coroczną nagrodę dla najlepszego kopernikańskiego fizyka. Jeśli coroczną nagrodę dla najlepszego fizyka proponuje osobiście współpracownik takich postaci współczesnej fizyki jak Stephen Hawking czy Roger Penrose, czy dla absolwenta Kopra może być większa nobilitacja? Może – bo fizyka fizyką, ale wsparcie materialne także ma znaczenie.

Co roku na ten cel przekazujemy całkowitą nagrodę w przedziale między 500 a 1000 zł. Jeśli chciałbyś / chciałabyś stać się fundatorem tej nagrody i swoim datkiem wesprzeć nagrodę w kolejnych latach (na rok 2024 nagrodę pieniężną ufundował już kolega z klasy Macieja…) to wpłać dowolną kwotę poprzez poniższy formularz.

Jeśli wolisz tradycyjne przelewy zapłać ze swojego banku na:
Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. M. Kopernika w Łodzi
nr. konta: 82 1140 2004 0000 3402 7816 2196
tytułem: "darowizna – nagroda im. Stefanii Łakomickiej"

Zapraszamy do wsparcia tej inicjatywy.

Nie wahaj się z tą akcją! Z nią – jak to w fizyce – wiąże się pozytywna reakcja!

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z nami pod adresem kontakt@koper.org.pl.

 

Wpłata
Minimalna kwota darowizny na cel tej akcji to 10 PLN, jeżeli chcesz zaoferować wyższą kwotę ustaw odpowiednią wartość w polu poniżej.

Pola oznaczone * są wymagane.

 

powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.