Stowarzyszenie Wychowanków
Gimnazjum i Liceum im. M. Kopernika w Łodzi

AKTUALNOŚCI / Dzień Wolności w 1 L.O.

2019-04-03
Dzień Wolności w 1 L.O.

2-go kwietnia 2019 r. w Koperniku odbyły się, cykliczne już spotkania z udziałem absolwentów naszego liceum. Tym razem pod hasłem DZIEŃ WOLNOŚCI opowiadaliśmy o różnych, ważnych dla nas płaszczyznach wolności.

W spotkaniach wzięło udział niemal 300 uczniów, podzielonych na 8 grup. W ciągu 15 minut dla każdej z grup nasi absolwenci w składzie Joanna Boissé, Ola Chećko-Jelonek, Małgorzata Gorgul-Tomczyk, Arkadiusz Jadczak, Małgorzata Jeremin-Mazurkiewicz, Katarzyna Kot, Ryszard Kowski we współudziale z nieobecnym z powody choroby Piotrem Nowackim, Michał Kustosik oraz Tomasz Skorupa opowiadali o swojej perspektywie Wolności w różnych aspektach naszego życia.

Poniżej przedstawiamy opis naszych prelegentów wraz z poruszanymi tematami:

dsc_1519.jpg1. Tomasz Skorupa - ukończył Wydział Budownictwa i Architektury w Łodzi. Absolwent I LO, harcerz, były drużynowy 6 WŁDH. Architekt, prowadzi własną pracownię, zrealizował kilkaset projektów w branży budowlano wnętrzarskiej. Pasjonuje się wzornictwem produktu. Interesuje się architekturą pamięci, szczególnie architekturą funeralną. Miłośnik biegów górskich ultra. Poprowadzi temat „Moja ultra-wolność”.

2. Joanna Boissé – absolwentka I LO, harcerka, była przyboczna 7 ŁDH, biolog, botanik, pracuje na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, jej prawdziwą pasją jest edukacja przyrodnicza i fotografia przyrody – jest autorką wielu zdjęć roślin (współredaguje dwa atlasy botaniczne). Córka prof. Janusza Boissé, patrona sali geograficznej - druha „Bladego” Poprowadzi temat: "Przyroda: wolna czy zniewolona?".

3. Ryszard Kowski Absolwent I LO - pierwsza mat-fiz w historii KOPRa, I rocznik Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PŁ, fizyk, pracownik naukowo-dydaktyczny Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, 40 lat pracy w radioterapii i radiologii, członek Zespołu nadzoru krajowego w zakresie radiologii, wiceszef Komisji ds Procedur i Audytów Klinicznych, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizyków Medycznych AAPM. W ZHP od 1964, od 1972 instruktor, czynny do dziś, prowadzenie ponad 60 obozów stałych, wędrownych, rejsów, zlotów i zimowisk. Poprowadzi temat: "Wolność do czy od; rejsy, wędrowanie - ograniczenia".
Piotr Nowacki - absolwent I LO (klasa fizyczna). Dyplomowany fotograf i plastyk, makroekonomista oraz informatyk. Przedsiębiorca. Zawodowy żeglarz - Kapitana Jachtowego i Motorowodnego oraz Yachtmaster Offshore CE. Instruktor ZHP, harcmistrz. Współorganizował i prowadził kilkadziesiąt obozów stałych, wędrownych, zlotów i zimowisk, rejsów morskich i oceanicznych. "Wolność do czy od; rejsy, wędrowanie - ograniczenia".

dsc_1533.jpg4. Katarzyna Kot, absolwentka I LO, klasa humanistyczna, ukończyła Filologię polską na UŁ. Zawodowo zajmuje się audytem jakości - jest Lead Audytorem ISO 22000:2005 oraz ISO 90001. Z zamiłowania fitoterapeutka i zielarka - zdobyła uprawnienia Master Herbalist w Stonehenge Collage w UK. W wolnym czasie zajmuje się Mindfullness czyli treningiem uważności. Pasjonatka biegania na nartach oraz biegów długodystansowych. W czasach licealnych należała do 7 ŁDH, ale pełniła tam głównie funkcję ozdobną, ponieważ cały czas spędzała w HKT. Poprowadzi temat: "Wolność bycia sobą".

5. Michał Kustosik - Absolwent I L.O. im Mikołaja Kopernika i emerytowany harcerz. Ukończył informatykę na PŁ ze specjalizacją z administrowania sieciami komputerowymi. W czasach studenckich redaktor naczelny Studenckiego Radia „Żak” Politechniki Łódzkiej. Kilka lat temu zboczył ze ścieżki etatowego pracownika na stronę przedsiębiorczości. Obecnie prowadzi firmę, związaną z rynkiem nieruchomości. Aktywny członek stowarzyszeń i klubów dla inwestorów. Specjalista od przemyślanych i bezpiecznych decyzji. Prywatnie mąż i tata dwóch synów. Gra na gitarze. Zapalony miłośnik żeglarstwa, trekkingu i rosołu. Poprowadzi temat „Wolność finansowa, czyli jak przejść na emeryturę w wieku 40 lat?”.

6. Arkadiusz Jadczak - przedsiębiorca z branży technologicznej (FinTech, digital banking, IoT). Współtworzył pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej bank internetowy (mBank), od 2005 roku rozwija własne firmy i pomysły na biznes. Absolwent I LO, harcerz (6 WŁDH). Współtwórca idei absolwenckich dni tematycznych w I LO. Poprowadzi temat „Wolność pracy - wolność wyboru

7. Małgorzata Jeremin-Mazurkiewicz - Absolwentka I LO i harcerka – Klub Turystyczny HKT „TRAMP”, który ponownie reaktywowała. Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła studia podyplomowe w SGH w Warszawie „ Menedżer Motoryzacji” i pracowała w tej branży 15 lat. Od 2 lat własna działalność w Biurze „Aspect Nieruchomości Oddział Łódź”. Współtwórczyni idei powstania muralu Prof. Janusza Boissé ‚Bladego’ i koordynatorka projektu. Poprowadzi temat „Wolność: towar deficytowy”.

dsc_1534.jpg8. Małgorzata Gorgul-Tomczyk Absolwentka I LO, harcerka, była przyboczna 6 WŁDH. Architektka, prowadzi własną pracownię oraz współtworzy pracownię rodzinną. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów mieszkaniowych, użyteczności publicznej i wnętrzarskich, projektów centrów handlowych dla polskich i zagranicznych deweloperów. Miłośniczka natury i muzyki jazzowej. Od niedawna realizuje marzenie gry na fortepianie, od 10 lat trenuje cierpliwość i umiejętność godzenia potrzeb trojga dzieci. Poprowadzi temat „Wolność w przestrzeni - budować czy nie?

9. Ola Chećko-Jelonek - ukończyła telekomunikację na wydziale IFE na Politechnice Łódzkiej oraz Politechnice Duńskiej (DTU); doktorat z sieci komórkowych na DTU. Absolwentka ILO, harcerka, była drużynowa 47ŁWDH i retman Hufca Łódź-Polesie. Pasjonatka sieci komórkowych, pracuje w rosnącej Polskiej firmie - IS-Wireless - nad sieciami komórkowymi 5G. Miłośniczka żeglarstwa, natury, treningu, jogi, tańca i pomidorówki. Poprowadzi temat: „Technologie - dają wolność czy zniewolenie?

Całość spotkania, przy współudziale Samorządu Uczniowskiego, została zorganizowana przez Joannę Boisse, której należą się wielkie brawa i ukłony. Cieszymy się, że inicjatywa spotyka się z poparciem władz naszego liceum, ukłony do Pani Dyrektor Ewy Wojciechowskiej oraz całego grona nauczycielskiego.

Następne dzień tematyczny w Koprze planowany jest jesienią tego roku.

Foto: Jakub Wawrzyniak

powrót

Zanim przejdziesz do serwisu prosimy o przeczytanie tej informacji.

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych – ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych (Dz. U. UE L 119/1 z dnia 4 maja 2016 r.) informujemy, iż:

  1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi z siedzibą przy ul. Więckowskiego 41 w Łodzi (90-734).
  2. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu prowadzenia działalności statutowej Stowarzyszenia na podstawie jego Statutu, przepisów prawa oraz na podstawie wyrażonej zgody.
  3. Twoje dane osobowe wynikające ze złożonej deklaracji członkowskiej przetwarzane będą przez okres pozostawania członkiem Stowarzyszenia, chyba że przepisy prawa stanowią inaczej.
  4. Twoje dane osobowe nie będą udostępniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa oraz podmiotów współpracujących ze Stowarzyszeniem. Za każdym razem będziemy informować o podmiotach, które będą przetwarzały Twoje dane.
  5. Dostęp do Twoich danych będą posiadać osoby upoważnione przez Administratora do ich przetwarzania w ramach wykonywania swoich funkcji w Stowarzyszeniu.
  6. Posiadasz prawo dostępu do treści swoich danych oraz z zastrzeżeniem przepisów prawa, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie
  7. Ma Pani/Pan prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00 -193 Warszawa.
  8. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą poddawane profilowaniu.

Zarząd Stowarzyszenia Wychowanków
Gimnazjum i Liceum im. M. Kopernika w Łodzi

Przeczytaj treśc polityki prywatności
x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.