Ludwik Turko

Ludwik Turko

matura 1961, ur. 17 lutego 1944 w Akmolińsku, fizyk, polityk i nauczyciel akademicki, profesor nauk fizycznych, poseł na Sejm I i II kadencji, sędzia Trybunału Stanu (1997–2001).

Ukończył w 1966 studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego. Zawodowo związany z Instytutem Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. Specjalizuje się w modelach teoriopolowych i statystycznych, teorii cząstek elementarnych oraz zderzeniach ciężkich jonów.

W latach 80. związał się z opozycją demokratyczną. W stanie wojennym kontynuował działalność podziemną, za co był m.in. tymczasowo aresztowany na przełomie listopada i grudnia 1982.

W lipcu 1990 został przewodniczącym zespołu statutowego ROAD podczas rady założycielskiej tego ugrupowania. W latach 1991–1997 był posłem na Sejm I i II kadencji wybranym z listy ogólnopolskiej Unii Demokratycznej w okręgach wrocławskich.

W latach 1997–2001 z ramienia Unii Wolności piastował funkcję członka Trybunału Stanu.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-29

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.