Aleksander Szaniawski

Aleksander Szaniawski

ur.4.V.1895 r. w Łodzi, inżynier chemik. W 1904 r. rozpoczął naukę w Szkole Handlowej, ale już w roku 1908 przeniósł się do Gimnazjum im. M. Kopernika w Łodzi, i w 1914 uzyskał świadectwo dojrzałości.

Następnie studiował chemię na Politechnice Warszawskiej, gdzie w roku 1922 zdobył dyplom inżyniera chemika. Pracował i mieszkał na stałe w Warszawie W międzyczasie zgłosił się do wojska, gdzie uczestniczył w walkach na froncie w okolicach Lwowa.

Ukończył także Szkołę Podchorążych Artylerii w Poznaniu. W roku 1922 awansował na stopie podporucznika. Odbywał także ćwiczenia wojskowe, których wynikiem było ukończenie w 1991 r. kursu w Szkole Zbrojmistrzów.

Kolejny awans na porucznika uzyskał 19. III.1939 r. W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany do Szefostwa Artylerii i Służby Uzbrojenia nr 5 w Lublinie.

W trakcie działań wojennych w nieznanych okolicznościach dostał się do niewoli sowieckiej i tam w Katyniu stracił życie w 1940 r.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-19

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.