Andrzej Kostenko

Andrzej Kostenko

matura 1953, operator filmowy, reżyser i scenarzysta, realizator filmów krótkometrażowych oraz filmów dokumentalnych.

Ukończył studia w 1961, w Szkole Filmowej w Łodzi. W tym samym roku wcielił się w Kolosa w filmie Jerzego Passendorfera „Zamach”, współpracował także z Romanem Polańskim przy jego pełnometrażowym debiucie Nóż w wodzie. W latach 60. rozpoczął współpracę z Jerzym Skolimowskim, wspólnie tworzyli scenariusze do filmów: „Bariery”, „Ręce do góry” oraz nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie filmu „Start”. Później był także autorem zdjęć do zrealizowanej przez Skolimowskiego noweli do filmu „Dialog 20-40-60”.

W 1967 roku pracował na planie debiutu reżyserskiego Witolda Leszczyńskiego „Żywot Mateusza”. Pięć lat później razem z Leszczyńskim zrealizował film „Rewizja osobista” – obaj napisali scenariusz, stworzyli razem zdjęcia i zajęli się reżyserią filmu. W 1977 już samodzielnie wyreżyserował dramat psychologiczny „Sam na sam”. Do głównych ról zaangażował Piotra Fronczewskiego i Jadwigę Jankowską-Cieślak.

Stworzył także wiele filmów krótkometrażowych. Jest autorem zdjęć do „Ssaków” w reżyserii Romana Polańskiego wyróżnionych Złotym Smokiem Wawelskim i Nagrodą Główną na festiwalu w Oberhausen. Z Polańskim współpracował przy realizacji etiud „Dwaj ludzie z szafą” i „Lampa”.

W latach 1964–1970 był żonaty z aktorką Polą Raksą, z którą ma syna Marcina (ur. 1967). Jest ojcem scenarzystki i reżyserki Natalii Kostenko.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-26

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.