Andrzej Pazio

Andrzej Pazio

matura 1950, ur. 24 sierpnia 1932 w Warszawie, zm. 1 lutego 2022, pilot i instruktor szybowcowy, samolotowy i śmigłowcowy. Autor i współautor książek lotniczych i artykułów specjalistycznych na temat szkolenia lotniczego.

Szkolenie szybowcowe rozpoczął w Aeroklubie Łódzkim w 1948 r. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1950 r. studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. W roku 1951 ukończył z 1. lokatą Centralną Szkołę Instruktorów Szybowcowych w Aleksandrowicach, co opisał w książce „Jak dziś pamiętam”.

Pracował jako pilot i wykładowca w Centrum Wyszkolenia Instruktorów Szybowcowych w Jeżowie Sudeckim, następnie w Aeroklubach: Gdańskim, Jeleniogórskim i Kieleckim. W latach 1970–1979 pracował w Centralnym Zespole Lotnictwa Sanitarnego, odpowiadał za szkolenie. Od 1979 do 1990 roku pracował w Zakładzie Usług Agrolotniczych, na stanowiskach szefa pilotów i inspektora bezpieczeństwa. Kierował bazami w Egipcie, Sudanie i Etiopii.

Łącznie na samolotach, szybowcach i śmigłowcach wylatał około 10 000 godzin.


Ostatnia aktualizacja: 2023-12-27

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.