Andrzej Zwierzak

Andrzej Zwierzak

matura 1936, ur. 17 marca 1931 w Warszawie, zm. 5 lipca 2019 w Łodzi, chemik, profesor Politechniki Łódzkiej.

W 1955 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera po ukończeniu studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. W Politechnice Łódzkiej pracował w Instytucie Chemii Organicznej. Tytuł profesora otrzymał w 1972 roku, a stanowisko profesora zwyczajnego uzyskał w 1980 roku.

Jego specjalizacją naukową była chemia organiczna, a zainteresowania naukowe obejmowały problemy syntezy i zastosowania nowych typów związków fosforoorganicznych oraz katalizy przeniesienia międzyfazowego (PTC), a także technik pokrewnych w syntezie organicznej.

Opublikował ok. 150 artykułów oraz dwutomowy podręcznik akademicki z dziedziny chemii organicznej. Wypromował 7 doktorów. Rezultatem wieloletniej współpracy z przemysłem środków ochrony roślin oraz przemysłem farmaceutycznym jest współautorstwo 40 patentów oraz jedno wdrożenie.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-24

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.