Antoni Czapliński

Antoni Czapliński

matura 1921, ur. l6.II.1904 r. w Topoli Królewskiej k/Łęczycy, stopień wojskowy podporucznik rezerwy WP, mgr filozofii.

Ukończył Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Warszawskiego i został mgr filologii polskiej. Uczestniczył także w kursie wojskowym w Batalionie Podchorążych Rezerwy Piechoty nr 7 w Jarocinie.

Jego przydział wojskowy od 1937 r. to 74 Pułk Piechoty w Lublinicu. Prowadził zajęcia szkolne w II Gimnazjum im. Gabriela Narutowicza, ale także widnieje, jako nauczyciel w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Założył rodzinę - jego żoną była Maria z Bocheńskich. Dzieci nie mieli.

Nieznane są okoliczności jego uwięzienia przez Rosjan.

Zginął w Katyniu w 1940 r.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-19

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.