Bogdan Pawłowski

Bogdan Pawłowski

matura 1949, ur. 2 stycznia 1932 we Włocławku – polski kompozytor, aranżer, dyrygent i pedagog.

Absolwent Wydziału Kompozycji klasy prof. Tomasza Kiesewettera oraz Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Łodzi. Bogdan Pawłowski jest autorem muzyki do ponad 200 spektakli dramatycznych i 28 lalkowych. Skomponował dwa pełnospektaklowe balety: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (prapremiera 14 marca 1970 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi) oraz „Kot w butach” (prapremiera w listopadzie 1996 roku w Opera NOVA w Bydgoszczy).

Balet „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” jest wystawiany na scenach operowych i teatrów muzycznych w Europie, Azji i Ameryce Północnej (Kanada). Do dnia dzisiejszego odbyło się około 50 premier tego baletu.

W latach 1956–1991 był Kierownikiem Muzycznym, a następnie przez sześć lat (1985–1991) pełnił funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Współpracownik Polskiego Radia w Łodzi gdzie przez 20 lat jako kierownik muzyczny ogólnopolskiej audycji „Wesoły Autobus” napisał ponad 300 piosenek folklorystyczno-rozrywkowych. Twórca muzyki do wielu spektakli teatralnych i programów muzycznych dla telewizji. Autor muzyki do dziecięcych filmów animowanych w wytwórni „Semafor” w Łodzi (cykl filmów z serii „Tymoteusz Rym Cim Cim”). Twórca ilustracji muzycznych do filmów oświatowych w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Kompozytor muzyki do pięcioodcinkowego serialu telewizyjnego dla TVP pt. „Rok 1809”.

Bogdan Pawłowski jest również dyrygentem. Prowadził liczne przedstawienia w teatrach dramatycznych i w Teatrze Wielkim w Łodzi, a jako pedagog nauczał instrumentacji, czytania partytur oraz propedeutyki kompozycji w Akademii Muzycznej w Łodzi.

 


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-25

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.