Franciszek Sztabiński

Franciszek Sztabiński

matura 1972, wychowawca prof. Mieczysław Stańczyk

Profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, członek narodowego zespołu w projekcie „Europejski Sondaż Społeczny” (ESS). Przez cały okres życia zawodowego związany był z Instytutem Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk (IFiS PAN). Pracę rozpoczął w Zakładzie IFiS PAN w Łodzi, a od roku 1992 kontynuował ją w Warszawie także w IFiS PAN. Przez kilkanaście lat równolegle pracował w instytutach badania opinii i rynku (CBOS; SMG/KRC).

Głównym obszarem jego zainteresowań naukowych była metodologia ilościowych badań socjologicznych. Prowadzone przez niego badania generalnie zmierzały do doskonalenia technik ankietowych i wypracowania rekomendacji zmierzających do poprawy i oceny wartości uzyskiwanych w nich wyników (między innymi poprzez monitoring - ex post - realizacji badań w terenie). Wnioski z tych badań znalazły zastosowanie w realizacji wielu projektów badawczych, w tym projektu „Europejski Sondaż Społeczny” w Polsce i w innych krajach uczestniczących w tym projekcie. 

W ostatnich latach, zajmował się efektywnością zastosowania Mixed-mode data collection. Procedura ta polega na gromadzeniu danych przy równoczesnym zastosowaniu różnych technik ankietowych (ankieta pocztowa, internetowa, wywiad osobisty, wywiad telefoniczny). Zakłada się, że stworzenie wylosowanym osobom możliwości wyboru najbardziej im odpowiadającej formy uczestnictwa w badaniu zachęci je do udziału, co przełoży się na lepszą reprezentatywność zrealizowanej próby i tym samym poprawę wartości zebranych danych. 

Autor, współautor i redaktor książek, m. in.: Ankieta pocztowa i wywiad kwestionariuszowy; Ocena jakości w badaniach surveyowych; Fieldwork jest sztuką; Nowe metody, nowe podejścia badawcze w naukach społecznych; Hopes and Anxieties in Europe; New Uncertainties and Anxieties in Europe.


Ostatnia aktualizacja: 2023-12-27

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.