Henryk Jastalski

Henryk Jastalski

matura 1938, ur. 2 stycznia 1920 r. w Gałkówku.

Już jako mały chłopiec zaangażował się w harcerstwo, należał do ZHP Hufca Brzeziny. Ukończył szkołę powszechną w Koluszkach, a potem gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Po maturze w 1938 r. rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej.

Wybuch II wojny światowej zmusił Henryka do powrotu do Koluszek. Wraz z przyjaciółmi założył tu zręby Organizacji Wojskowej Związku Jaszczurczego, która została wcielona do Narodowych Sił Zbrojnych. Jastalski w stopniu podporucznika dowodził oddziałem odpowiedzialnym za wywiad. Odznaczał się wybitnymi zdolnościami organizacyjnymi. Obszar działalności jego oddziału wykraczał znacznie poza granice powiatu.

Został aresztowany przez gestapo w 1943 r. i wywieziony do Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie był katowany. Nie wydał jednak swojej organizacji i swoich kolegów. Zmarł w wieku 23 lat po kilku dniach ciężkich tortur.

„Henryk był bardzo skromnym człowiekiem i służbę dla Ojczyzny uważał za swój święty obowiązek, nie szukał poklasku dla swej działalności czy to harcerskiej, czy też politycznej. Do końca pozostał wierny wyznawanym ideałom i dla Polski poświęcił swe młode życie” – mówiła siostra Henryka Jastalskiego.

 


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-24

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.