Henryk Stefan Jaworowski

Henryk Stefan Jaworowski

matura 1949, ur. 9 lutego 1931 w Radzyminie, zm. 14 listopada 2009 w Łodzi, architekt, konserwator zabytków, urbanista, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny Politechniki Łódzkiej.

W latach 1953–1968 w Pracowniach Konserwacji Zabytków Oddział w Łodzi, od 1961 pełniąc funkcję kierownika. W latach 1989–2001 dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ, w 1992 mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego Politechniki Łódzkiej. Od 2001 był prodziekanem Wydziału Budownictwa i Architektury PŁ

Autor 134 zrealizowanych projektów architektonicznych oraz wielu opracowań naukowych. Do jego realizacji należą m.in.: rewaloryzacja zabytkowego zespołu poklasztornego pp. bernardynek (Muzeum Ziemi Wieluńskiej); odbudowa renesansowego pałacu Męcińskich w Działoszynie; restauracja i konserwacja ruin w Radzyniu Chełmińskim; adaptacja i odbudowa klasztorów: Bernardynek i Augustianów w Wieluniu; odbudowa i renowacja wnętrza Bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi; rewitalizacja Centralnego Muzeum Włókiennictwa; adaptacja na potrzeby Politechniki Łódzkiej fabryki Schweikerta na ul. Wólczańskiej 215 w Łodzi; adaptacja zespołu pobenedyktyńskiego w Mogilnie na Centrum Spotkań Europejskich.

 


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-25

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.