Jacek Izydor Fisiak

Jacek Izydor Fisiak

matura 1953, ur. 10 maja 1936 w Konstantynowie Łódzkim, zm. 3 czerwca 2019 w Poznaniu.

Był twórcą i założycielem nowoczesnej anglistyki w Polsce, międzynarodowym autorytetem naukowym w dziedzinie językoznawstwa historycznego, autorem 40 książek i 8 słowników, promotorem 61 prac doktorskich, dyrektorem filologii angielskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1965-2005, rektorem UAM w latach 1988-1989.

W latach 1988–1989 minister edukacji narodowej; profesor Wyższej Szkoły Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego; członek Polskiej Akademii Nauk, członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury.

Uczestniczył w zjazdach Kopra, ofiarował za każdym razem swoje słowniki, kilkanaście lat fundował nagrodę dla najlepszego anglisty.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-26

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.