Jan Skotnicki

Jan Skotnicki

matura 1959, ur. w 1941 w Koluszkach, zm. 1 marca 2021 – lekarz, historyk boksu i publicysta.

Przez 45 lat pracował w przychodni lekarskiej w Siemianowie pod Kutnem, jako pediatra i lekarz rodzinny.

W 1959 wygrał konkurs miesięcznika ''Boks'' dotyczący mistrzostw Europy w Lucernie. Następnie zajął się dokumentowaniem zakazanego w bloku wschodnim boksu zawodowego W 1984 został pierwszym polskim członkiem International Boxing Research Organization – międzynarodowej organizacji skupiającej historyków boksu zawodowego.

Pierwszym ważnym dziełem Skotnickiego była sześciotomowa monografia ''The Bare Knuckle Record Book'', wydana w podziemnym obiegu. Przełomem w jego twórczości stała się dziesięciotomowa seria ''Zawodowcy'', w której pojawiły się starożytne igrzyska, brytyjskie pojedynki na gołe pięści, era Markiza Queensberry, a także temat pięściarstwa południowoafrykańskiego. Posiadał jedną z największych w Europie kolekcji książek, czasopism i nagrań o tematyce pięściarskiej, w tym kilka pozycji wydanych w XIX wieku.

Pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Szczecińskiej w Łodzi.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-28

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.