Janusz Kazimierz Kenic

Janusz Kazimierz Kenic

matura 1965, ur. 23 czerwca 1947 w Łodzi – polski polityk, przedsiębiorca i strażak, działacz opozycji demokratycznej w PRL.

Absolwent pomaturalnej Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie, następnie przez rok był oficerem Łódzkiej Komendy Straży Pożarnej. W 1969 roku dołączył do opozycyjnej organizacji Ruch, uczestnicząc m.in. w akcjach zdobywania materiałów do druku. W związku z tym od czerwca 1970 do marca 1971 był aresztowany, a we wrześniu 1971 skazany na 1 rok i 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz 1 rok pozbawienia praw publicznych.

W 1976 przymusowo powołany na miesięczne ćwiczenia wojskowe. W 1977 zaangażował się w działalność Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a od 1980 należał do NSZZ „Solidarność”. Wszedł w skład Komitetu Założycielskiego „S” w Łodzi i został wiceprzewodniczącym komitetu w łódzkiej „Elcie”.

Był delegatem na Wojewódzki i Krajowy Zjazd Delegatów, a także członkiem regionalnego zarządu (od 1981 także podziemnych władz). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

 

(Więcej w książce „Koper to My”).


Ostatnia aktualizacja: 2023-11-01

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.