Janusz Kupczun

Janusz Kupczun

matura 1963, ur. 19 grudnia 1945 r., zm. 18 maja 2021 r. Doktor Nauk Matematycznych, wybitny matematyk i długoletni wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego.

Janusz w liceum był prymusem i laureatem wielu nagród w olimpiadach matematycznych szkół średnich. Studia na wydziale matematycznym Uniwersytetu Łódzkiego ukończył z wyróżnieniem. Prace doktorska obronił pod kierunkiem profesora Uniwersytetu Łódzkiego Zygmunta Charzyńskiego, Był wieloletnim wykładowcą matematyki na Uniwersytecie Łódzkim zajmującym się między innymi zagadnieniami z pogranicza logiki i podstaw analizy, a także w wypracowaniem ulepszonych metod edukacji matematycznej w szkołach wyższych i średnich.

Zajmował się tezą kontinuum. hipoteza continuum (GCH, ang. generalized continuum hypothesis) to zdanie mówiące, że dla żadnego zbioru nieskończonego nie istnieje zbiór, którego moc byłaby większa od mocy zbioru, ale mniejsza od mocy zbioru potęgowego. Uogólniona hipoteza continuum pociąga aksjomat wyboru. Jednym z jej następstw jest twierdzenie Jesienina-Wolpina.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-29

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.