Janusz Szosland

Janusz Szosland

matura 1945, ur. 16 stycznia 1925 w Łodzi, zm. 1 stycznia 2015 tamże) – włókiennik, nauczyciel akademicki Politechniki Łódzkiej.

Był wychowywany przez swojego ojca Wacława, współorganizatora łódzkiego ruchu filatelistycznego. Uczęszczał do Gimnazjum Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego. W wieku 15 lat został skierowany przez Arbeitsamt do przymusowej pracy, gdzie w ciężkich warunkach pracował po 12 godzin.

W kwietniu 1945 roku złożył egzamin maturalny i uzyskał świadectwo dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Łodzi.

W 1945 Studiował na Wydziale Mechanicznym, a następnie Wydziale Włókienniczym Politechniki Łódzkiej. W latach 1967–1970 pracował na stanowisku kierowniku Katedry Tkactwa, w latach 1970–1995 był dyrektorem Instytutu Mechanicznej Technologii Włókna. W okresie 1969–1975 pełnił funkcję dziekana Wydziału Włókienniczego. Do 2000 pozostał wykładowcą Politechniki Łódzkiej. Był promotorem 21 prac doktorskich.

Otrzymał tytuł „Doctor honoris causa” Moskiewskiej Akademii Tekstylnej (1979) oraz Politechniki Łódzkiej (1996).

Był długoletnim prezesem Stowarzyszenia Włókienników Polskich oraz członkiem rady Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. Był autorem 17 monografii, w tym 6 monografii książkowych, 165 rozpraw, artykułów naukowych, ponad 120 referatów i dwóch przekładów z zakresu mechanicznej technologii tekstyliów. Opracował dwa podręczniki akademickie.

W 1980 zorganizował imprezę sportową pod nazwą „Textilcross”, która trwa do dziś i co roku gromadzi na starcie wielu biegaczy. Sam przebiegł ponad 21 tysięcy kilometrów. Był wspaniałym człowiekiem i cudownym rozmówcą.

Pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi, przy ul. Ogrodowej.

 


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-25

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.