Jerzy Lewandowicz

Jerzy Lewandowicz

matura 1918, ur. 15 kwietnia 1898 w Łodzi, zm. w lutym 1973 w Katowicach Murckach, adwokat i działacz polityczny.

W 1922 został sekretarzem Wojciecha Korfantego. W 1937 wstąpił do Stronnictwa Pracy. Z jego inicjatywy powołano w czasie wojny konspiracyjny Zarząd Wojewódzki Stronnictwa Pracy na teren Śląska z siedzibą w Warszawie.

W 1944 został mianowany Delegatem Rządu na Obszar Śląska. Podczas powstania warszawskiego, mimo że czynnie nie walczył, został ranny. W styczniu 1945 powrócił do Katowic i otworzył kancelarię adwokacką. Podjął działania w celu reaktywowania Stronnictwa Pracy.

24 lutego 1946 wybrano go prezesem zarządu wojewódzkiego przy całkowitym poparciu koncepcji państwa Polskiego Karola Popiela. Komuniści uznali ten zjazd za prowokację i manifestację poglądów prawicowych. 7 marca 1946 został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa wraz z siedmioma innymi działaczami. Po przesłuchaniach zwolniono go, ale 18 października 1950 aresztowano ponownie. Podczas rewizji odnaleziono w jego mieszkaniu instrukcję do zwalczania Służby Bezpieczeństwa, tzw. Akcja B.

W lipcu 1951 Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach skazał go na dwa lata więzienia. 18 października 1952 zwolniono go z więzienia. Powrócił wtedy do zawodu adwokata. 21 maja 1954 otrzymał zezwolenie na wpis na listę adwokatów. Podjął pracę w Zespole Adwokackim nr 1 w Katowicach.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-19

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.