Jerzy Pawlak

Jerzy Pawlak

matura 1932, ps. „Anioł”, „Bohun”, ur. 1920 w Wilnie, zm. 10 czerwca 2015 – polski pilot szybowcowy i samolotowy, uczestnik kampanii wrześniowej 1939, a później żołnierz akowskiej konspiracji, odznaczony Krzyżem Walecznych.

W 1948 został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy na 13 lat więzienia za przynależność do Armii Krajowej. Po wyjściu na wolność podjął studia techniczne w Wieczorowej Szkole Inżynierskiej i Politechnice Warszawskiej, uzyskując dyplom magistra inżyniera budownictwa lądowego.

Od 1966 zajmował się historią polskiego lotnictwa wojskowego ze specjalnym uwzględnieniem okresu 1918-1939. 29 maja 1987 obronił pracę doktorską na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Polskie eskadry w latach 1918–1939” uzyskując tytuł doktora nauk humanistycznych.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-24

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.