Jerzy Żułkwa

Jerzy Żułkwa

matura 1931, ur. 15 XI 1909 w Odessie, zm. 16 XII 1961 w Olsztynie, aktor.

Był synem kasjerki teatru. Studiował prawo na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie, a jednocześnie od 1932 pracował tam w Teatrze Miejskim jako statysta, a czasem grał drobne rólki.

Podczas II wojny światowej służył w wojsku, a następnie był w niewoli niemieckiej.

Po wojnie ukończył studia prawnicze we Wrocławiu. W 1948 został kierownikiem administracyjnym Teatru im. Jaracza w Olsztynie i występował tu do końca życia. Pełnił też funkcje zastępcy dyrektora Teatru im. Jaracza. Grał m.in. Mielnikowa ("Wassa Żeleznowa"), Kreona ("Antygona" J. Anouilha), Józefa Lippi ("Huzarzy"), Młynarza ("Zaczarowane koło"), Gospodarza ("Wesele").


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-24

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.