Józef Garliński

Józef Garliński

matura 1914, ur. 21.11.1895 r. w Orzeszczewicach pod Łaskiem, zm. 9.1.1942 r. 

Jeden z absolwentów naszej szkoły, którego biografia jest mało znana. Nie budzi to zdziwienia, jako, że podczas służby wojskowej służył od drugiej połowy lat dwudziestych w II Oddziale Sztabu Generalnego (wywiad). Konkretnie jego służba dotyczyła radiowywiadu i łamania szyfrów w referacie ”R” - Rosja. W tej dziedzinie cieszył się opinią wybitnego specjalisty. Jego osiągnięcia można porównywać do kolegów, którzy złamali szyfry „Enigmy”.

Zginął 9 stycznia 1942 r. w katastrofie statku na Morzu Śródziemnym wraz z Jerzym Różyckim, znanym z udziału w złamaniu Enigmy. Pośmiertnie awansowany do stopnia majora.

Większość jego życia związana była z wojskiem. Po ukończeniu naszego gimnazjum w 1914 r. ukończył Szkołę Wawelberga i Rotwanda w Warszawie. Następnie służył w armii rosyjskiej, gdzie skończył szkołę piechoty w Kijowie.

Od 1.11.1918 służył w Wojsku Polskim w stopniu podporucznika, a od 6.05.1927 r. służył w Oddziale II Sztaby Generalnego w Oddziale Radiowywiadu w stopniu kapitana. Odznaczony Krzyżom Walecznych, oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi i innymi odznaczeniami.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-19

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.