Kazimierz Ignacy Groszyński

Kazimierz Ignacy Groszyński

matura 1928, ur. 1 lutego 1910 w Łodzi, zm. 22 sierpnia 1979 – nauczyciel, działacz społeczny i polityk, poseł w latach 1945–1952 (do Krajowej Rady Narodowej oraz na Sejm Ustawodawczy).

Studiował na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. Aż do wybuchu wojny pracował jako nauczyciel języka polskiego i historii. Od 1937 działał w Stronnictwie Pracy, m.in. jako sekretarz wojewódzki w Łodzi oraz prezes zarządu wojewódzkiego. Był członkiem Rady Naczelnej SP.

W czasie II wojny światowej pracował jako robotnik w rodzinnej Łodzi. Po 1945 zatrudniony jako dyrektor Oddziału Centrali Rzemieślniczej, a później prezes zarządu Związku Spółdzielni Rzemieślniczych w Łodzi. W 1951 przeniósł się do Warszawy. Był dyrektorem Biura Kongresu Nauki Polskiej oraz Biura Komisji Organizacyjnej PAN. Po utworzeniu Polskiej Akademii Nauk objął stanowisko dyrektora Biura Prezydialnego. Później pracował jako dyrektor administracyjny w Instytucie Historii PAN.

Pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-22

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.