Krzysztof Hordyński

Krzysztof Hordyński

matura 1964, ekonomista, specjalista w Ministerstwie Gospodarki.

Ur. 6 marca 1947 w Łodzi. Jako genialne dziecko (nie znalazło to żadnego potwierdzenia w życiu) poszedłem od razu do drugiej klasy, co pozwoliło mi zdać maturę w wieku 17 lat w klasie "A", której uczniem byłem w latach 1960-64. Przez cały ten czas męczyła się z nami, jako wychowawczyni, ś.p. prof. Lucyna Zakrzewska. Już wcześniej interesowałem się szachami, ale w czasach szkolnych należąc do klubu Metalowiec trzykrotnie zdobyłem drużynowe wicemistrzostwo Łodzi, dwukrotnie wicemistrzostwo Łodzi juniorów (do lat 20) i dwukrotnie grałem w latach 1963 i 1964 na "pierwszej desce" w reprezentacji Kopernika w turniejach szkół średnich. Później jeszcze bylem mistrzem i dwukrotnie wicemistrzem Warszawy juniorów, 4 razy gralem w finale mistrzostw Polski juniorów (najlepszy wynik to dzielone 8-11 miejsce) i zostalem powolany na 2 mecze juniorów w 1967 r. ze Szwecją w Ystad ( wynik 1:1 tzn jedną partię przegrałem i jedną wygrałem) i z Węgrami w Łodzi, w którym ostatecznie nie wystąpiłem. W szachy grywałem jeszcze przez kilka lat reprezentując kluby Legion Warszawa i Polonia Warszawa (której mistrzostwo nawet wygrałem w 1973 r.), także w kilku meczach i drużynowych turniejach  międzynarodowych (Bułgaria, Czechosłowacja, NRD, Polska i Szwecja)

 z wyróżnieniem dziekańskim (12 osób) zdałem egzaminy na Wydział Handlu Zagranicznego SGPiS w Warszawie, "Przy okazji" studiowałem też w latach 1967-1975 i ukończyłem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyłem też Studium Afrykanistyczne UW. Przez 5 miesięcy lat 1974-1975 brałem udział w studenckiej wyprawie "AWA - Sahara 1974", w1976 roku napisałem i obroniłem doktorat z nauk ekonomicznych (częściowo przedstawiony w mojej książce "Międzynarodowe Instytucje Surowcowe" PWN 1980) a znacznie później, pracując przez pewien czas w amerykańskiej korporacji, ukończyłem kurs Global Contract Management zostając  "magistrem w zarządzaniu kontraktami globalnymi". Ukończyłem też kurs zarządzania w International Institute for Management Development (IMD Business School) w Lozannie.

 Przez kilkanaście lat pracowałem w przedsiębiorstwach handlu zagranicznego, również na kontraktach w Libii i Iraku, a w 1990 r. zostałem wiceprezesem Głównego Urzędu Ceł przez pewien czas pełniąc także obowiązki prezesa tej instytucji. W latach 1993 - 1998 byłem Radcą Handlowym w Ambasadzie RP w Brukseli, a w latach 2007 - 2010 zastępcą Stałego Przedstawiciela RP przy OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) w Paryżu. Z racji obowiązków służbowych dużo współpracowałem z instytucjami Unii Europejskiej, jeszcze w czasach negocjacji Umowy o Stowarzyszeniu Polski, a także z Radą Współpracy Celnej w Brukseli (obecnie Światowa Organizacja Celna), Światową Organizacją Handlu (WTO) w Genewie  i  wspomnianym OECD. W ciągu ostatnich lat sporo grywałem w turniejach i meczach brydżowych. Moim największym sukcesem było zajęcie 2-giego miejsca w parze z p. Rafalem Jagniewskim (klasa światowa, dlatego Pro) w turnieju Pro-Am w Palace Cup w 2014 r. w Warszawie, w którym grało kilku mistrzów świata. Piękno brydża turniejowego polega na tym, że coś takiego może się zdarzyć.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-29

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.