Lechosław Roszkowaki

Lechosław Roszkowaki

matura 1934, ur. 17 marca 1916 w Piotrogrodzie, zm. 15 stycznia 1948 w Warszawie, ps. „Tomasz” – aplikant adwokack. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim.

W czasie okupacji niemieckiej był członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej, a od połowy 1942 Narodowych Sił Zbrojnych. Brał udział w powstaniu warszawskim i był ciężko ranny w głowę. Po kapitulacji zbiegł z transportu jenieckiego.

W styczniu 1945 zaczął działać w NSZ-AK, a następnie przeszedł do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Od lutego 1946 był członkiem komisji wojskowej przy Prezydium Stronnictwa Narodowego. W kwietniu 1946 został aresztowany przez UB.

3 listopada 1947 został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie pod przewodnictwem mjr. R. Abramowicza, nr. sprawy S.3333, na podstawie art.86 §2 KKWP, na karę śmierci.

Został stracony 15 stycznia 1948 w więzieniu mokotowskim.

Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze „Na Łączce”.

 


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-24

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.