Maria Karasińska-Fendler

Maria Karasińska-Fendler

matura 1975, ekonomista, prawnik, specjalista od integracji europejskiej, od 1998 do 1999 pełniąca obowiązki szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej, dyrektor Instytutu Europejskiego w Łodzi.

Ukończyła z wyróżnieniem studia z handlu zagranicznego na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, kształciła się podyplomowo w Centre des Etudes Européennes w Nancy. Obroniła doktorat, specjalizowała się w zakresie międzynarodowych stosunków gospodarczych i integracji europejskiej. Pracowała w Centrum Europejskim Uniwersytetu Łódzkiego. Była doradcą ministra pełnomocnika rządu ds. integracji europejskiej, a także ministra-kierownika Centralnego Urzędu Planowania. W latach 1993–1997 kierowała radą Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w 1997 była wiceprezesem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych. Przez wiele lat była szefową, a później dyrektorką generalną i dyrektorką ds. badań Instytutu Europejskiego w Łodzi. Jej kandydaturę brano pod uwagę przy wyborze głównego negocjatora z Unią Europejską.

W Komitecie Integracji Europejskiej, objęła stanowisko podsekretarza stanu, a od lipca 1998 do kwietnia 1999 pełniła obowiązki szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej – sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej (tzw. ministra ds. europejskich) w rządzie Jerzego Buzka. Opublikowała kilka książek poświęconych integracji europejskiej.

 

(Więcej w książce „Koper to my”).


Ostatnia aktualizacja: 2023-11-05

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.