Mieczysław Wroński

Mieczysław Wroński

matura 1945 ur. 21 czerwca 1926 w Łodzi, zm. 15 kwietnia 1997 tamże, chemik, naukowiec, profesor Uniwersytetu Łódzkiego.

Po wojnie w 1945 w trybie eksternistycznym uzyskał świadectwo dojrzałości w l Liceum im. M. Kopernika w Łodzi. W 1949 ukończył studia na Politechnice Łódzkiej.

W latach 1949–1952 pracował w Instytucie Włókiennictwa w Łodzi, jako kierownik zespołu badawczego. Jednocześnie był zatrudniony w UŁ i jako asystent profesora Józefa Chrząszczewskiego pomagał zorganizować Pracownię Wody i Ścieków przy Katedrze Chemii Organicznej UŁ, przekształconą w 1951 w Zakład Technologii Chemicznej. W 1968 został profesorem nadzwyczajnym, w 1990 profesorem zwyczajnym. Przez 35 lat (1961–1996) kierował Katedrą (Zakładem) Technologii Chemicznej i Ochrony Środowiska.

Uznawany jest za twórcę szkoły chemii siarki i metod oznaczania związków nieorganicznych i organicznych siarki. Jednym z najważniejszych jego osiągnięć naukowych było wprowadzenie w 1958 nowych odczynników chemicznych dla działu analizy, który nazwał tiomerkurometria, z których najważniejsze to: dwutiofluoresceina, rtęciowana fluoresceina i kwas o-hydroksyrtęciobenzoesowy.

Współpracował z zagranicznymi instytucjami naukowymi i badawczymi. Jako ekspert w International Organization for Standardization opiniował projekty nowych norm w zakresie ochrony środowiska. Był promotorem ponad 120 prac magisterskich i 10 doktorskich.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-25

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.