Ryszard Bigosiński

Ryszard Bigosiński

matura 1959, współtwórca wraz ze Zdzisławem Hajdukiem Teatru 77, teatru studencki założony w 1969 roku w Łodzi.

Grupa ta była prekursorem nowatorskich działań artystycznych i aktywizujących widzów. Uznana została za jedną z najważniejszych w nurcie alternatywnym w Polsce, co owocowało prezentacjami w Europie (m.in. na największym festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu) .

Był autorem scenariuszy i reżyserem Teatr 77 debiutował w 1970 roku spektaklem „Rosjo, żono moja”. Następnie przedstawił „Koło czy tryptyk „(1971), nagrodzone na łódzkim festiwalu teatrów studenckich, „Pasję II” (1972) i „Retrospektywę” (1973).

Przedstawienia z lat 1971-1973 ułożyły się w tryptyk odnoszący się do polskiej historii i teraźniejszości. Były jednymi z najżywiej komentowanych przedstawień z kręgu teatrów studenckich, stanowiły pokoleniowy manifest.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-28

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.