Ryszard Tabaka

Ryszard Tabaka

matura 1965, urodził się 1948 roku w Łodzi, artysta fotografik.

Ukończył Politechnikę w Łodzi, w 1976 roku został przyjęty to ZPAF. W latach 1970-1976 był aktywny w amatorskiej fotografii, prezentując swoje prace na wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach w kraju i za, granicą.

Od połowy lat 70-tych koncentrował się na analizie relacji pomiędzy prezentacją wizualną a indywidualną percepcją na poziome zarówno świadomości jak też podświadomości. W latach 1977-1981 konsekwentnie prezentował swój artystyczny program zatytułowany Poza Formą (Beyond Form) na szeregu wystaw indywidualnych i grupowych prezentacjach, wykorzystując fotografię, film i instalacje jako środki wyrazu. W tych latach był głęboko zaangażowany w aktywność Foto-Medium-Art — bardzo aktywny ruch artystyczny zainicjowany we Wrocławiu jak również w szereg artystycznych seminariów: Stany Graniczne Fotografii - Katowice 1997; Międzynarodowa Sesja Sztuki Kontekstualnej - Galeria Remont, Warszawa 1978; Edinburgh Art 78 - Richard Demarco Galeria Edynburg, Szkocja 1978. Projekt Poza Formą był również prezentowany na wystawach w Katano Circus Gallery w Kobe, Japonia, 1979; Fotografia Polska 1839-1979 w Międzynarodowym Centrum Fotografii w Nowym Yorku, 1979; Contact from Contemplation to Agitation - wystawa towarzysząca 8. Międzynarodowemu Biennale w Krakowie, 1980; From Poland - Galerie AI, Westbeth - Tokyo, Japonia; La Photographie Polonaise 1900-1981 - Musée National d'Art Modern, Centrum Pompidou, Paryż, Francja, 1981; Enweiterte 5te Fotografie, Międzynarodowe Biennale - Die Viener Secession, Austria 1981.

W marcu 1982 wyemigrował na stałe do Australii.

Po przyjeździe do Australii w 1982 zaprezentował projekt Poza Formą w Sydneyskiej College of Art i dla grona współczesnych, awangardowych artystów australijskich. Przez następnych kilkanaście lat koncentrował się na komercjalnej fotografii i projektowaniu graficznym.

W 2004 został zaproszony do udziału w Australijskiej edycji międzynarodowej zbiorowej wystawy Galerii Bezdomnej – Geelong, Melbourne 2004.

W kwietniu 2005 był zaproszony do udziału w wystawie grupy czterech wybranych artystów - Exposure 4 w Sydnejskiej galerii Xposure. W czerwcu tegoż roku prezentował swoje prace na wystawie Warringah Art Exposition w Manly Vale Art Centre, Sydney. W grudniu z kolei zrealizował indywidualną wystawę Beyond Hunter.

W latach 2008–2009 opublikował kilka książek fotograficznych.


Ostatnia aktualizacja: 2023-11-01

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.