Ryszard Żuromski

Ryszard Żuromski

matura 1963, ur.10 maja 1945, Wilno, zm. lipca 2004, Łódź, aktor i reżyser.

Studiował aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi i reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jako aktor i reżyser pracował w wielu teatrach, najlepiej wspominał trzy. Pracę u dyrektora Feliksa Żukowskiego w łódzkim Teatrze Jaracza w latach 1969-1971. Pracę u dyrektora Zygmunta Hübnera w warszawskim Teatrze Powszechnym w latach 1979-1987. W latach 1974-1976 był dyrektorem naczelnym i kierownikiem artystycznym w Lubuskim Teatrze (Scena Dramatu i Scena Lalkowa) w Zielonej Górze. Jego opowiadania drukowała Twórczość, a reportaże teatralne Dialog. Z ludźmi, z którymi się zetknął jako człowiek teatru, najbardziej cenił Bohdana Korzeniewskiego, Zygmunta Hübnera i Konstantego Puzynę. Był zakochany w Wilnie, Łodzi, Paryżu, Warszawie i Asyżu. Zajmował się także pisarstwem i krytyką teatralną, publikował m.in. w "Twórczości" i "Dialogu".


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-29

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.