Stanisław Czajkowski

Stanisław Czajkowski

matura 1923, ur. 22 września 1904 w Łodzi, zm. 6 listopada 1961 tamże, filozof, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego.

Po uzyskaniu matury rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po pierwszym roku kontynuował je we Francji. Na paryskiej Sorbonie (Faculté des Lettres) studiował w latach 1924-1927. Tamże zetknął się ze słynnymi filozofami ówczesnej epoki. Dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie dyscyplin filozoficznych (filozofia, etyka, psychologia, socjologia) otrzymał w 1927 r. i powrócił do Polski.

Lata 30. XX w. zaowocowały ważnymi w jego dorobku publikacjami, zamieszczanymi na łamach czołowych polskich czasopism filozoficznych - warszawskiego „Przeglądu Filozoficznego” i krakowskiego „Kwartalnika Filozoficznego”. Były to: Intuicja twórcza filozofii Descartes’a („Przegląd Filozoficzny” 1930), Dowody istnienia Boga z Jego skutków u Kartezjusza („Kwartalnik Filozoficzny” 1936), Dowód ontologiczny Kartezjusza i jego nowa idea Boga („Przegląd Filozoficzny” 1937).

Uczestniczył aktywnie w tworzeniu Uniwersytetu Łódzkiego. W maju 1945 r. mianowano go adiunktem w Zakładzie Filozofii.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-22

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.