Wacław Tadeusz Filipowicz

Wacław Tadeusz Filipowicz

matura 1936,  ur. 26 marca 1919 w Sankt-Petersburgu, zm. 6 czerwca 2011 w Łodzi, inżynier i rzeczoznawca budowlany, wykładowca na Politechnice Łódzkiej.

W 1936 rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej, które przerwał wybuch II Wojny Światowej. Aresztowany przez okupanta kilka miesięcy był więźniem KL Dachau.

Studia ukończył w 1948 otrzymując dyplom magistra inżyniera budownictwa lądowego. Podczas pracy zawodowej był autorem konstrukcji m.in. przędzalni cienkoprzędnej w Łódzkich Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju „Uniontex” (dawna fabryka Scheiblera i Grohmana), hal Centralnych Magazynów Importowych „Textilimport”, iglicy Muzeum na Radogoszczy.

Ponadto nadzorował budowę hali sportowej oraz koordynował budowę Teatru Wielkiego w Łodzi. Gdy spłonęła łódzka katedra Wacław Filipowicz był współautorem projektu zabezpieczenia i odbudowy obiektu.

Poza pracą projektanta i konstruktora był adiunktem i starszym wykładowcą w Zakładzie Budownictwa Ogólnego na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Łódzkiej.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-24

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.