Władysław Ryszard Wilczyński

Władysław Ryszard Wilczyński

matura 1963, profesor, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej, specjalista w dziedzinie funkcji rzeczywistych.

W 1981 roku został kierownikiem Zakładu Funkcji Rzeczywistych. W latach 1980–1981 był zastępcą dyrektora Instytutu Matematyki UŁ, następnie był prodziekanem (1981-84) oraz dziekanem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŁ (1984-1990). W roku 1984 otrzymał tytuł profesora.

Zajmuje się teorią funkcji rzeczywistych oraz jej powiązaniami z teorią miary, topologią i teorią mnogości. Najważniejszym jego wynikiem jest sformułowanie definicji punktu I-gęstości zbioru o własności Baire’a, topologii I-gęstości oraz zbadanie ich własności. Dzięki tym pojęciom profesor W. Wilczyński jest jedynym matematykiem łódzkim mającym hasło (I-density, I-density topology) w Encyclopaedia of Mathematics wydawanej przez Kluwer Akademic Publishers. Wraz z Jackiem Jędrzejewskim, jest także autorem, podręcznika dla studentów „Przestrzenie metryczne w zadaniach. Zespół, którym kieruje, powszechnie znany jako Łódzka Szkoła Funkcji Rzeczywistych (za granicą znany także pod nazwą „Wilczyński’s School of Real Functions”).


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-29

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.