Włodzimierz Jędrzejewski

Włodzimierz Jędrzejewski

matura 1946 urodził się w 1923 r. w Opocznie. Studia na kierunku chemicznym Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczął w październiku 1945 r. Od czerwca do sierpnia 1946 r. przebywał na „Letnim Studium Polskim” w Kopenhadze. Wyjazd ten zorganizowany pod patronatem prof. Nilsa Bohra umożliwił wykonanie studentom z Polski ćwiczeń z chemicznej analizy jakościowej.

Cały dorobek naukowy prof. Włodzimierza Jędrzejewskiego, obejmujący kilkadziesiąt prac, związany jest z zastosowaniem metod instrumentalnych – amperometrii, kulometrii, spektrofotometrii i polarografii w chemii analitycznej do oznaczania śladowych ilości substancji.

Ważnym elementem było zastosowanie metod instrumentalnych w kinetycznych metodach analizy do oznaczania związków pełniących rolę katalizatorów i induktorów reakcji chemicznych. Badania naukowe prowadzone wspólnie z pracownikami Politechniki Warszawskiej w ramach programu węzłowego doprowadziły do opracowania szybkiej metody analizy cienkich warstw magnetycznych żelazonikiel i znalazły praktyczne zastosowania do kontroli procesów technologicznych.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, Profesor Jędrzejewski aktywnie włączył się w działania, które doprowadziły do „Solidarnościowego” sukcesu. Swoją patriotyczną postawą i mądrymi radami wspierał w tym trudnym czasie pracowników i studentów chemii i był dla wielu wzorem i autorytetem.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-25

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.