Wojciech Domżalski

Wojciech Domżalski

matura 1936, ur. 29 grudnia 1918 w Warszawie, zm. 15 grudnia 1997 w Watford, geofizyk, inżynier górnik, specjalista geofizyki i geologii złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, rzeczoznawca i konsultant w zakresie poszukiwań geologiczno-górniczych.

W latach 1936-1937, jako elew Szkoły Morskiej, opłynął na Darze Pomorza świat dookoła. W 1937 rozpoczął studia na Wydziale Górniczym Akademii Górniczej w Krakowie, gdzie zaliczył dwa lata studiów.

Wybuch wojny zastał go na praktyce we Francji. Wstąpił do Armii Polskiej. Upadek Francji przerwał jego szkolenie na podchorążówce saperów. Po przybyciu do Wielkiej Brytanii przeszedł do Polskiej Marynarki Wojennej. Służył na kontrtorpedowcach (ORP Kujawiak, ORP Ślązak), a po ukończeniu podchorążówki rezerwy, na okręcie podwodnym Dzik, jako oficer nawigacyjny. Za służbę na morzu w warunkach bojowych został trzykrotnie odznaczony Medalem Morskim.

W 1946 podjął studia w Imperial College, Royal School of Mines. Po uzyskaniu dyplomu B.Sc. w 1948 kształcił się dalej na podyplomowym kursie z geofizyki uzyskując w 1949 DIC (Diploma of Imperial College). W 1956 uzyskał Ph.D. z zakresu geofizyki stosowanej. W latach 1949-1960 pracował w przedsiębiorstwach naftowych i w geofizycznych firmach kontraktorskich: Iraq Petroleum Co., Sinclair Oil i British Petroleum. W 1955 objął stanowisko naczelnego geofizyka w Hunting Geophysics.

W 1960 rozpoczął pracę jako niezależny konsultant rządów różnych państw, ONZ i przedsiębiorstw, m.in. Petrobalticu, gdzie był głównym doradcą. Przez wiele lat był też „wizytującym” profesorem w Royal School of Mines oraz na uniwersytetach w Leicester, Birmingham i Londynie (Wlk. Brytania), w Western Ontario (Kanada) i w Madras (Indie). Opublikował około 30 prac na temat metod i technik prac geofizycznych.

W uznaniu działalności dla Polski został w 1996 uhonorowany tytułem Generalnego Dyrektora Górniczego. Był członkiem wielu zawodowych organizacji europejskich, brytyjskich i amerykańskich.

 


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-24

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.