Wojciech Żakowski

Wojciech Żakowski

Wojciech Żakowski, matura 1947, ur. 9 kwietnia 1929 w Warszawie, zm. 29 maja 1993 tamże – matematyk, profesor zwyczajny Politechniki Warszawskiej.
Studiował na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej i matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1950 przez rok pracował jako asystent na Politechnice Warszawskiej. Od 1951 wykładał na Wojskowej Akademii Technicznej, a od 1969 kierownikiem zakładu w Instytucie Matematyki PW, gdzie w 1977 został profesorem zwyczajnym. Kierował Studium Podstawowych Problemów Techniki, był założycielem i dziekanem Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej W latach 1975-1981 był członkiem Komitetu Nauk Matematycznych PAN.
Autor ponad 100 prac z zakresu zagadnień brzegowych w teorii funkcji analitycznych, równań różniczkowych i całkowych, teorii obwodów elektrycznych, metod matematycznych informatyki. Był autorem lub współautorem podręczników matematyki dla szkół wyższych technicznych, twórca skryptów, artykułów w czasopismach branżowych i popularnonaukowych, uczestnik programów telewizyjnych.
Pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 94, rząd I, grób 23-30)


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-25

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.