Zdzisław Głowacki

Zdzisław Głowacki

matura 1938, ur. 20 lipca 1919 w Łodzi, zm. 14 marca 1987 tamże, malarz oraz nauczyciel akademicki związany przede wszystkim ze sztuką socrealistyczną.

Uczęszczał do gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, gdzie malarstwa uczył go Antoni Wippel. Rozpoczął studia w 1938 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ale przerwał je wybuch II wojny światowej.

Po wojnie artysta wrócił na studia, które ukończył w 1947 w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. W 1949 rozpoczął pracę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, pełnił też tam funkcję prorektora i trzykrotnie rektora w latach 1963–1971.

Był jednym z założycieli grupy artystycznej "Piąte Koło". Brał udział w wielu wystawach artystycznych.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-24

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.