Eugeniusz Wciślicki

Eugeniusz Wciślicki

matura 1935, ur. 22 października 1915, zm. 24 grudnia 1966 – oficer Polskiej Marynarki Wojennej i Royal Navy, podczas II wojny światowej między innymi dowódca ścigacza ORP S-2, odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Ukończył Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej w 1938 roku, z drugą lokatą. Promowany do stopnia podporucznika marynarki służył początkowo w Kadrze Floty w Gdyni a od marca 1939 roku, jako oficer wachtowy na ORP „Burza” i trafił na jej pokładzie do Wielkiej Brytanii, gdzie uczestniczył w pierwszych akcjach u boku Royal Navy. Od kwietnia do czerwca 1940 roku był kierownikiem kursu podsłuchowego w Szkole Sygnalistów Morskich, następnie przeszedł do Kadry Floty, jako dowódca plutonu.

19 lipca 1940 roku został mianowany dowódcą ścigacza S-2. 12 lutego 1942 roku uczestniczył w akcji przeciwko przedzierającym się przez La Manche niemieckim ciężkim okrętom (operacja Cerberus). Jego najsłynniejszą akcją była samotna nocna walka z sześcioma niemieckimi Schnellbootami w nocy z 21 na 22 czerwca 1942 roku. Polacy otworzyli w ciemnościach ogień, wprowadzając chaos w szyku S-Bootów, które, tracąc atut zaskoczenia, musiały zrezygnować z akcji.

Od 26 listopada 1941 roku pełnił równolegle obowiązki dowódcy Grupy Ścigaczy PMW. 5 października 1942 roku objął dowództwo ścigacza S-1, 7 czerwca 1943 roku został oficerem sygnalizacyjnym krążownika ORP „Dragon”.

Uczestniczył w lądowaniu w Normandii, zaś w listopadzie 1944 roku wszedł w skład załogi krążownika ORP „Conrad”. Później pełnił funkcję oficera sygnalizacyjnego floty i kierownika kursu oficerów sygnalizacyjnych w Devonport.

Po demobilizacji skorzystał z otwartej w 1948 roku możliwości wstąpienia do Royal Navy. Osiągnął w niej stopień komandora (Captain). W tym czasie zmienił nazwisko na Wciślicki-Westlake. Po odejściu ze służby pozostał w Wielkiej Brytanii.

Zmarł nagle w 1966 roku i został pochowany na cmentarzu w Haywards Heath.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-24

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.