Janusz Włodarski

Janusz Włodarski

matura 1939 ur. 13 czerwca 1921 w Poznaniu, zm. 17 listopada 1942 w Łodzi w więzieniu na Radogoszczy, harcerz, instruktor ZHP w stopniu podharcmistrza, artysta, konspirator oraz członek Szarych Szeregów. Drużynowy 3 Łódzkiej Drużyny Harcerzy w latach 1939–1942.

Po wybuchu wojny działał w Pogotowiu Harcerzy, jako drużynowy w 3 ŁDH, w której od czasu nauki w gimnazjum zdobywał doświadczenie, stopnie i sprawności oraz brał udział w wielu obozach.

Podjął naukę w Pedagogium w Łodzi, która charakteryzowała się wysokim poziomem nauki. Jego przygoda z wyższymi studiami zakończyła się wraz z zamknięciem szkoły przez okupantów w 1940 roku, kiedy to rozpoczął działalność konspiracyjną w 3 ŁDH. m.in. zdobywanie recept od lekarzy, a leki które, pod fałszywymi nazwiskami, kupował w aptekach niemieckich i rozdawał potrzebującym mieszkańcom Łodzi.

Kolejnym ważnym punktem działalności Włodarskiego była tajna szkoła przy ulicy Batorego 66. Założył ją wspólnie z harcmistrzynią Antoniną Chrzczonowicz. Miejsce to było ważnym punktem rozwojowym dla dzieci, realizowano tam program szkoły podstawowej. 

30 grudnia 1941 roku znaleziono przy Włodarskim sfałszowane recepty oraz konspiracyjną prasę. Został aresztowany, poddany śledztwu i torturom. Przebywał najpierw w więzieniu przy ulicy Kopernika w Łodzi, Zimą został przetransportowany do więzienia na Radogoszczy, potem przebywał w więzieniu przy ul. Sterlinga 16. 17 listopada 1942 roku zmarł w wyniku tortur. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Janusz Włodarski pozostawił po sobie dziedzictwo plastyczne i literackie. Zachowały się jego dzieła, ok. 180 prac wykonanych na kartonie oraz kilka rzeźb. Ocalało również ok. 40 utworów poetyckich, które cechowała niezwykła wrażliwość oraz oryginalność obrazowania autora.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-24

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.