Karol Stefan Frycz

Karol Stefan Frycz

matura 1928, ur. 31 października 1910 w Kielcach, zm. 27 maja 1942 w Auschwitz-Birkenau.

Prawnik, działacz narodowy. Był synem Stanisława sędziego Sądu Najwyższego. Absolwent prawa na UW (1933), gdzie w 1939 uzyskał doktorat. Należał do Młodzieży Wszechpolskiej. Był zatrudniony w sekretariacie tygodnika „Myśl Narodowa”, pisywał też do „Prosto z Mostu”, „Gazety Warszawskiej”, „Pro Christo”.

W 1939 publikował w piśmie założonym przez Wojciecha Wasiutyńskiego – „Wielka Polska”. We wrześniu 1940 Karola aresztowało Gestapo i już 19 września trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Dzięki staraniom żony Felicji został z obozu zwolniony w dniu 29 listopada 1940. Po kolejnym aresztowaniu 19 kwietnia 1942, ponownie trafił do Auschwitz, gdzie został rozstrzelany 27 maja 1942.

Jego grób symboliczny znajduje się na cmentarzu katolickim w Sopocie (kwatera F2-25-3).

Był zwolennikiem monarchii. W geopolityce wyrażał przekonanie, że należy utrzymywać bliskie relacje z Węgrami. Uważał, że istnieje naród ukraiński i stał na stanowisku, że powinna istnieć niepodległa Ukraina.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-22

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.