Kazimierz Jerzy Oberfeld

Kazimierz Jerzy Oberfeld

matura 1924 ur. 16 listopada 1903 w Łodzi, zm. w styczniu 1945 podczas ewakuacji z KL Auschwitz – kompozytor muzyki rozrywkowej i filmowej, czynny głównie we Francji.

Był synem łódzkiego bankiera Romana Oberfelda i poetki Olgi z domu Heryng. Wykształcenie muzyczne uzyskał w Łodzi, Warszawie i Paryżu. Około roku 1925 wydał własnym kosztem kilka kompozycji rozrywkowych. Dalsze kompozycje ukazały się nakładem wydawnictwa Éditions Lucien Brulé. Tworzył muzykę do francuskich filmów dźwiękowych. Jego piosenki pojawiały się w reperuarze artystów paryskiej estrady: Mistinguette, Josephine Baker, Lucienne Boyer, Maurice Chevalier i Fernandel. Komponował muzykę dla paryskich teatrów rewiowych: „Casino de Paris” i „Folies Bergère”, a także operetki.

We wrześniu 1943, po lądowaniu Aliantów na Sycylii, Włosi przekazali Niceę Niemcom. Oberfeld został aresztowany, zesłany do francuskiego obozu przejściowego w Drancy, skąd 17 grudnia 1943 transportem kolei francuskich został przewieziony do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie Niemcy przydzielili go do orkiestry obozowej. W styczniu 1945 r. ewakuowany w marszu śmierci z KL Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego (Loslau).

W dniu 23 lub 24 stycznia 1945 zmarł w pociągu i został pozostawiony na stacji kolejowej Přelouč (Powiat Pardubice). Ciało zidentyfikowano na podstawie numeru obozowego i pochowano na cmentarzu.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-22

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.