Michał Lityński

Michał Lityński

matura 1924, ur. 14 czerwca 1906 w Łodzi, zm. 5 marca 1989 w Warszawie, lekarz internista, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 1953, na dwa lata przed Jeromem Connem, przedstawił pierwszy opis hiperaldosteronizmu pierwotnego.

Studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1925–1931 jako podchorąży Centrum Wyszkolenia Sanitarnego. Od 1936 ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Centrum Wyszkolenia Sanitarnego w Warszawie z siedzibą w Szpitalu Ujazdowskim.

Po wybuchu II wojny światowej został komendantem Szpitala Wojennego w Garwolinie, a następnie ordynatorem VI Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Ujazdowskim. Włączył się w ruch oporu jako żołnierz Armii Krajowej, lekarz podczas powstania warszawskiego. Wówczas zorganizował punkt sanitarny w Śródmieściu, w późniejszym czasie leczył partyzantów w Puszczy Mariańskiej.

Na swoim oddziale ukrywał rannych żołnierzy podziemia i zbiegłych z warszawskiego getta Żydów. Wśród osób przez niego ukrywanych był naczelny pastor Wojska Polskiego płk. Feliks Gloeh, od którego Lityński otrzymał ostemplowane przez parafię ewangelicko-augsburską w Łomży świadectwa chrztu i urodzenia później wręczone Żydom ukrywającym się w Szpitalu Ujazdowskim. Wspólnie z dr. Tadeuszem Radwańskim udzielał pomocy Żydom uciekającym z getta. Również pomagał ciężko chorym przebywających w kryjówkach i w razie potrzeby organizował dla nich schronienie w podziemiach oddziału chorób wewnętrznych Szpitala Ujazdowskiego.

Po wojnie praktykował w Gdańsku, od 1946 roku pracował w Warszawie, w Szpitalu Wolskim i jako ordynator Instytutu Gruźlicy.

W jego dorobku naukowym znajduje się kilkanaście prac naukowych dotyczących między innymi amyloidozy, cukrzycy, metabolizmu białek i historii medycyny. W 1953 roku Lityński opisał dwa przypadki nadciśnienia tętniczego wywołanego guzami kory nadnerczy.


Ostatnia aktualizacja: 2023-10-22

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.