Olga Marta Podfilipska-Krysińska

Olga Marta Podfilipska-Krysińska

matura 1993, artystka, projektantka biżuterii, pedagog, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych Łodzi w Pracowni Projektowania Biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego. Studiowała również na kierunku historia sztuki (Uniwersytet Łódzki) i w Collegium Insvisibile w Warszawie. Umiejętności techniczne i projektowe doskonaliła podczas studiów na Wydziale Projektowania Biżuterii Politechniki w Lahti (Finlandia) i w Szkole Projektowania Biżuterii i Technik Jubilerskich Metallo Nobile we Florencji (Włochy).

Pracownik w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w Katedrze Biżuterii (obecnie Instytut Biżuterii) prowadząc według autorskiego programu Pracownię Emalii.

Od 2000 do 2004 pracowała jako projektantka wyposażenia wnętrz w łódzkiej firmie Medical Magnus. Od 2004 pracowała jako wykładowczyni w Katedrze Projektowania Biżuterii ASP w Łodzi. W 2011 uzyskała stopień doktora nauki o sztukach pięknych w zakresie sztuk projektowych, przedstawiwszy pracę Światło jako zaczyn sztuki, niewyrażalne pulsowanie i wibracje współczesnej biżuterii.

W 2019 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego, a w 2020 stanowisko profesora uczelni. W latach 2016-2019 pełniła funkcję kierownika Katedry Biżuterii, a w latach 2019-2020 Dyrektora Instytutu Biżuterii.

Do września 2020 była kierowniczką Instytutu Biżuterii. W pracy badawczej zajmowała się m.in. badaniem różnic w fakturach i ażurach oraz wizualizacją form biżuterii w programie 3D. W roku akademickim 2020/2021 objęła stanowisko Dziekana Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi. Brała udział w wielu konkursach i wystawach w Polsce i poza jej granicami - swoje prace prezentowała m.in. na Litwie, w Anglii, we Włoszech, w Niemczech, w Chinach i w Korei Południowej.

Stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci oraz Collegium Invisibile w zakresie teorii sztuki. Brała udział w wielu konkursach i wystawach w Polsce i poza jej granicami – swoje prace prezentowała m.in. na Litwie, we Włoszech, w Niemczech i w Korei Południowej. W 2003 r. otrzymała I nagrodę w kategorii Młody Projektant w polskiej edycji konkursu ProDeco czasopisma „Elle Decoration”. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

(Więcej w książce „Koper to My”)


Ostatnia aktualizacja: 2023-09-02

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.