Tomasz Konieczny

Tomasz Konieczny

matura 1990, śpiewak operowy, który jako bas-baryton osiągnął międzynarodową karierę, aktor filmowy i okazjonalnie reżyser.

Ukończył wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi oraz klasę śpiewu solowego w warszawskiej Akademii Muzycznej i Hochschule für Musik w Dreźnie. Jako aktor zadebiutował w 1992 roku w filmie "Pierścionek z orłem w koronie" Andrzeja Wajdy, gdzie zagrał niewielką, ale symboliczną rolę Maćka Chełmickiego. W następnych latach pojawił się też na ekranie w "Nic śmiesznego" Marka Koterskiego czy w "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana oraz w epizodach kilku popularnych seriali telewizyjnych lat 90. Występował w spektaklach Teatru Telewizji,

Na scenie operowej zadebiutował w 1997 roku jako Figaro w "Weselu Figara" Mozarta w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Rok później zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonína Dvoŕaka w Karlowych Warach, co ostatecznie zadecydowało o jego przyszłości artystycznej. W styczniu 1999 roku wystąpił zaś w Operze Lipskiej (Kecal w "Sprzedanej narzeczonej" Bedřicha Smetany) i od tego występu rozpoczął się okres współpracy Tomasza Koniecznego z teatrami niemieckimi.

W 2006 roku Tomasz Konieczny został solistą Opery w Düsseldorfie, gdzie zaprezentował się w kolejnych ważnych wcieleniach scenicznych (Golaud w "Peleasie i Melizandzie" Claude'a Debussy'ego, Selim w "Turku we Włoszech" Gioachina Rossiniego czy Barak w "Kobiecie bez cienia" Straussa). Do swego dorobku dopisał też nowe kreacje wagnerowskie: Kurnewala w "Tristanie i Izoldzie" oraz tytułowego Holendra w "Holendrze Tułaczu". Dzięki nim zaczął też zdobywać międzynarodowe uznanie. Pierwszy tego dowód otrzymał w 2006 roku, gdy na Budapeszteńskich Dniach Wagnerowskich, organizowanych przez słynnego dyrygenta Adama Fischera, zaśpiewał Amfortasa w "Parsifalu". Rok później wystąpił w Budapeszcie jako Wotan w "Walkirii".

Obdarzony oryginalnym głosem o dużej rozpiętości skali, polski śpiewak jest zafascynowany dramatami Richarda Wagnera. W pracy nad nimi owocuje także jego doświadczenie aktorskie. Udowodniły to jego występy w partii Albericha w "Pierścieniu Nibelunga" w Semperoper w Dreźnie (2008), a przede wszystkim udział w nowej inscenizacji tej tetralogii w Staatsoper w Wiedniu pod dyrekcją Franza Welsera-Mösta (2009-2010).

Konieczny zasłynął także jako wykonawca dzieł oratoryjnych oraz pieśni.

Początek 2014 roku zapisał się w karierze Koniecznego dzięki jego debiutowi w Carnegie Hall w Nowym Jorku jako Jochanaan w koncertowym wykonaniu "Salome" R. Straussa. W 2017 Konieczny wraz z pianistą Lechem Napierałą nagrał cykl pieśni pod tytułem "Podróż Zimowa" z tekstami Stanisława Barańczaka do muzyki Schuberta (więcej informacji na temat projektu). Wyjątkowy album promowano między innymi koncertem na Festiwalu "Chopin i Jego Europa" w 2018 roku. Rok 2018 przyniósł kolejne debiuty: w roli Wotana w "Walkirii" Wagnera w Teatrze Capitole w Tuluzie, w Nowym Teatrze Narodowym w Tokio w Czterech Wcieleniach Złego w "Opowieściach Hoffmanna", w roli Telramunda w "Lohengrinie" Wagnera podczas premiery otwierającej Festiwal w Bayreuth, w roli Ojca w koncertowym wykonaniu "Jasia i Małgosi" Humperdincka podczas Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu. 2019 to rok debiutu Tomasza Koniecznego na deskach nowojorskiej Metropolitan Opera w roli Albericha w "Złocie Renu" Wagnera. Artystycznym domem śpiewaka jest od 2009 roku Opera w Wiedniu. 16 stycznia 2019 na wniosek dyrekcji Wiener Staatsoper Tomasz Konieczny otrzymał najwyższe przyznawane w niemieckojęzycznym środowisku operowym odznaczenie zawodowe – tytuł "Österreichischer Kammersänger".


Ostatnia aktualizacja: 2023-09-02

Jeśli uważasz, że powyższe informacje nie są kompletne lub są nie do końca zgodne z prawdą daj nam znać, najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.
Jeśli nie wyrażasz zgody na publikację swoich danych lub wizerunku poinformuj nas najlepiej mailem na niebanalni@koper.org.pl.


powrót

x
Polityka Cookies

Wykorzystujemy pliki cookie, aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie. Możemy ich używać do badania i analizowania ruchu na naszej stronie, możemy również przekazywać je do innych portali. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją o polityce prywatności - czytaj więcej.